Jak sprawdzić firmę turystyczną organizującą kolonie?

Jak sprawdzić firmę turystyczną organizującą kolonie i obozy ?

Renomowane biura z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie, nawet najbardziej szczegółowe pytania dotyczące wypoczynku dzieci. Warto też sprawdzić, czy firma należy do Polskiej Izby Turystyki, a kolonie są zgłoszone w Kuratorium Oświaty.

Dziecko to nasz największy skarb, dlatego jego bezpieczeństwo jest dla nas bezcenne. Zanim wyślemy je na obozy i kolonie , powierzając w obce ręce, warto upewnić się, że będzie miało należytą opiekę. Dobre firmy poproszone o szczegółowe informacje na temat swojej działalności nie tylko nie będą miały nic do ukrycia, ale też z przyjemnością opowiedzą o swoich dotychczasowych doświadczeniach.

Bez problemu uzyskamy odpowiedzi na najważniejsze pytania, np. czy uczestnicy będą ubezpieczeni, kim są wychowawcy, na jakiej podstawie są wybierani, jakie mają przygotowanie, jakie wyżywienie jest oferowane, czy istnieje możliwość zostawienia w depozycie rzeczy wartościowych oraz kieszonkowego, czy jest zapewniona opieka medyczna i wiele innych. Możemy prosić o wyjaśnienia wszystkich wątpliwości i z pewnością nie zostaniemy odesłani z kwitkiem.

Sprawdzone kolonie i obozy : sprawny organizator i spełnione formalności

Jedną z ważniejszych rekomendacji jest przynależność organizatora do Polskiej Izby Turystyki (PIT). To instytucja funkcjonująca od kilkudziesięciu lat. Zrzesza wyłącznie rzetelne, sprawdzone podmioty z branży, które mają na swoim koncie wiele osiągnięć. Wśród nich są biura i agencje turystyczne, towarzystwa ubezpieczeniowe, przewoźnicy, zarządcy obiektów noclegowych, korporacje targowe oraz inni przedstawiciele branży. Fakt, że znaleźli się w tym starannie wyselekcjonowanym i prestiżowym gronie oznacza, że świadczą usługi najwyższej jakości.

Warto też sprawdzić czy biuro jest wpisane do rejestru organizatorów turystyki. Następnie dowiadujemy się czy kolonie i obozy zostały zgłoszone do właściwego Kuratorium Oświaty. Powinno to nastąpić najpóźniej na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku. Jeśli do urzędu nie dotrze taka informacja, oznacza to, że mamy do czynienia z nielegalną inicjatywą, a tym samym nie możemy być pewni, że program w ogóle zostanie zrealizowany, a dzieci będą miały właściwą opiekę.

Najlepsza rekomendacja: zadowolenie poprzednich uczestników

Dobrze też zajrzeć do ustawy z 2017 r. o usługach turystycznych, z której dowiemy się, m.in. jakie przysługują nam prawa, czy gdzie dochodzić roszczeń w ramach ewentualnych nieprawidłowości.

Przydatne mogą być także dodatkowe certyfikaty, jakimi może wylegitymować się podmiot oferujący kolonie i obozy , np. „Znak Jakości KidZone” pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka, czy znaki jakości przyznawane przez samorząd województwa.

Jednak najcenniejszym świadectwem są opinie innych rodziców i ich pociech. Warto zapytać o wrażenia znajomych, poczytać komentarze na internetowych forach. W tym ostatnim wypadku należy jednak wykazać się pewnego rodzaju czujnością. Czasem zdarzają się wpisy nieobiektywne, inicjowane przez konkurencję. Dlatego dobrze przeanalizować, czy krytyka jest poparta konkretnymi argumentami, przykładami, czy też to wyłącznie zdanie pozbawione konkretów, na dodatek zamieszczane wielokrotnie z komputera o tym samym IP.

Renomowane biura podróży uruchamiają też na swoich stronach internetowych specjalne zakładki, gdzie można opisać swoje wrażenia z wypoczynku jak chociażby https://www.szarpie.pl/opinie.   Chętni wypełniają ankiety, odpowiadając na kilka pytań, np. jak oceniają atrakcje, ośrodek, jedzenie, itp. Na dowód, że są to autentyczne uwagi, publikowane są też skany oryginalnych wersji.

Tylko połączenie profesjonalnego przygotowania, właściwej opieki i odpowiedniej infrastruktury zapewnią naszym dzieciom udane kolonie i obozy. Kiedy wszystkie warunki zostaną spełnione pozostaje nam tylko wybrać najlepszą ofertę.

Jak to zrobić? O tym więcej piszemy tutaj.