Jak wybrać najlepsze kolonie i obozy dla naszej pociechy?
Przed rezerwacją wakacyjnego wypoczynku dla dzieci, należy spokojnie zastanowić się, jaka oferta najbardziej będzie dopasowana do ich charakteru. Warto też uwzględniać oczekiwania i marzenia naszych pociech.
Wakacyjne wyjazdy dzieci na kolonie i obozy zawsze wzbudzają w rodzicach ogromne emocje. Nie ma przy tym większego znaczenia, czy odbywa się to po raz pierwszy, czy piętnasty. Oczywiście debiut jest najtrudniejszy, bo wiąże się z nowymi doświadczeniami. Nie należy jednak przesadnie zwlekać z decyzją i zastanawiać się, czy nasza pociecha jest wystarczająco duża, aby samodzielnie sobie poradzić. Często właśnie taka chwilowa rozłąka pozwala jej nawiązać niepowtarzalne i bezcenne kontakty z rówieśnikami, nauczyć się współdziałania w grupie i zaowocować miło spędzonym czasem.
Profesjonalne kadra i komfortowe warunki: co brać pod uwagę
Również przy kolejnych wyjazdach rodzice nieustannie się zastanawiają, jak bawi się ich dziecko. Trudno się dziwić. W końcu powierzamy nasze największe skarby pod opiekę innym. Dlatego warto przede wszystkim sprawdzić, jaką opinią cieszy się firma, w której chcemy wykupić ofertę, jaką kadrę zatrudnia, jakie zapewnia warunki transportowe, żywieniowe i noclegowe.
Czasem jednak okazuje się, że chociaż organizator gwarantuje najwyższe standardy i najlepszych wychowawców, nasze pociechy wracają niezadowolone. Należy wtedy bez emocji zastanowić się, jaka jest tego przyczyna. Czy przypadkiem nie wynika to z błędnego wyboru pakietu pobytowego - oferty programowej, formy zakwaterowania, terminu?
Rodzice analizując oferty, powinni pamiętać, że na równi ze swoimi wymaganiami i oczekiwaniami, m.in. odnośnie bezpieczeństwa, muszą brać pod uwagę także oczekiwania potomstwa. Bez wsłuchania się w głos najbardziej zainteresowanych, można popełnić wiele błędów, które położą się cieniem na tak długo wyczekiwanych wakacjach. Na początku dobrze uważnie zastanowić się nad tym, jaki charakter ma nasze dziecko i spróbować przewidzieć, jak poradzi sobie w konkretnych okolicznościach.
Udane kolonie i obozy : tylko w zgodzie z zainteresowaniami
Nie należy na przykład oczekiwać, że jeden krótki wypoczynek poza domem zmieni całkowicie przyzwyczajenia czy reakcje naszej pociechy. Bardzo mało prawdopodobne, że nieśmiałe, odrobinę wycofane dziecko, które nie przepada za sportem wysłane na survivalowy obóz młodzieżowy, stanie się z dnia na dzień wyczynowcem i liderem grupy. Być może w jego przypadku lepiej sprawdzą się fabularne kolonie na Mazurach , na których będzie mogło zaprezentować kolegom swoje talenty artystyczne i przełamać nieśmiałość?
Jeśli nasz potomek lubi poznawać nowe miejsce, wyślijmy go na wyjazd z bogatym programem zwiedzania, a nie skazujmy na leżenie na plaży, które znudzi go piętnastu minutach. Gdy natomiast nie lubi się przemieszczać, a lato to dla niego przede wszystkim relaks, wybierzmy ofertę zapewniającą sporą dawkę luzu i rozrywki.
Podobne przykłady można mnożyć w nieskończoność. Jak widać istnieje wiele uwarunkowań, które powinniśmy wziąć pod uwagę, planując kolonie i obozy dzieci. Najważniejsze, aby odpowiednio wybrać grupę wiekową i interesujący je tematycznie oraz pod względem zajęć program.
Dobrze wybrane kolonie i obozy młodzieżowe mogą być wielkim sukcesem rodziców i znaczącym krokiem w rozwoju naszych pociech. Osiągnięcie obu celów przy fachowym wsparciu profesjonalistów jest na wyciągnięcie ręki.
Kiedy najlepiej zacząć zastanawiać się nad wakacyjnymi ofertami firm organizujących wypoczynek dzieci i młodzieży? Więcej piszemy o tym tutaj.
Jak sprawdzić firmę turystyczną organizującą kolonie i obozy ?
Renomowane biura z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie, nawet najbardziej szczegółowe pytania dotyczące wypoczynku dzieci. Warto też sprawdzić, czy firma należy do Polskiej Izby Turystyki, a kolonie są zgłoszone w Kuratorium Oświaty.
Dziecko to nasz największy skarb, dlatego jego bezpieczeństwo jest dla nas bezcenne. Zanim wyślemy je na obozy i kolonie , powierzając w obce ręce, warto upewnić się, że będzie miało należytą opiekę. Dobre firmy poproszone o szczegółowe informacje na temat swojej działalności nie tylko nie będą miały nic do ukrycia, ale też z przyjemnością opowiedzą o swoich dotychczasowych doświadczeniach.
Bez problemu uzyskamy odpowiedzi na najważniejsze pytania, np. czy uczestnicy będą ubezpieczeni, kim są wychowawcy, na jakiej podstawie są wybierani, jakie mają przygotowanie, jakie wyżywienie jest oferowane, czy istnieje możliwość zostawienia w depozycie rzeczy wartościowych oraz kieszonkowego, czy jest zapewniona opieka medyczna i wiele innych. Możemy prosić o wyjaśnienia wszystkich wątpliwości i z pewnością nie zostaniemy odesłani z kwitkiem.
Sprawdzone kolonie i obozy : sprawny organizator i spełnione formalności
Jedną z ważniejszych rekomendacji jest przynależność organizatora do Polskiej Izby Turystyki (PIT). To instytucja funkcjonująca od kilkudziesięciu lat. Zrzesza wyłącznie rzetelne, sprawdzone podmioty z branży, które mają na swoim koncie wiele osiągnięć. Wśród nich są biura i agencje turystyczne, towarzystwa ubezpieczeniowe, przewoźnicy, zarządcy obiektów noclegowych, korporacje targowe oraz inni przedstawiciele branży. Fakt, że znaleźli się w tym starannie wyselekcjonowanym i prestiżowym gronie oznacza, że świadczą usługi najwyższej jakości.
Warto też sprawdzić czy biuro jest wpisane do rejestru organizatorów turystyki. Następnie dowiadujemy się czy kolonie i obozy zostały zgłoszone do właściwego Kuratorium Oświaty. Powinno to nastąpić najpóźniej na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku. Jeśli do urzędu nie dotrze taka informacja, oznacza to, że mamy do czynienia z nielegalną inicjatywą, a tym samym nie możemy być pewni, że program w ogóle zostanie zrealizowany, a dzieci będą miały właściwą opiekę.
Najlepsza rekomendacja: zadowolenie poprzednich uczestników
Dobrze też zajrzeć do ustawy z 2017 r. o usługach turystycznych, z której dowiemy się, m.in. jakie przysługują nam prawa, czy gdzie dochodzić roszczeń w ramach ewentualnych nieprawidłowości.
Przydatne mogą być także dodatkowe certyfikaty, jakimi może wylegitymować się podmiot oferujący kolonie i obozy , np. „Znak Jakości KidZone” pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka, czy znaki jakości przyznawane przez samorząd województwa.
Jednak najcenniejszym świadectwem są opinie innych rodziców i ich pociech. Warto zapytać o wrażenia znajomych, poczytać komentarze na internetowych forach. W tym ostatnim wypadku należy jednak wykazać się pewnego rodzaju czujnością. Czasem zdarzają się wpisy nieobiektywne, inicjowane przez konkurencję. Dlatego dobrze przeanalizować, czy krytyka jest poparta konkretnymi argumentami, przykładami, czy też to wyłącznie zdanie pozbawione konkretów, na dodatek zamieszczane wielokrotnie z komputera o tym samym IP.
Renomowane biura podróży uruchamiają też na swoich stronach internetowych specjalne zakładki, gdzie można opisać swoje wrażenia z wypoczynku jak chociażby https://www.szarpie.pl/opinie. Chętni wypełniają ankiety, odpowiadając na kilka pytań, np. jak oceniają atrakcje, ośrodek, jedzenie, itp. Na dowód, że są to autentyczne uwagi, publikowane są też skany oryginalnych wersji.
Tylko połączenie profesjonalnego przygotowania, właściwej opieki i odpowiedniej infrastruktury zapewnią naszym dzieciom udane kolonie i obozy. Kiedy wszystkie warunki zostaną spełnione pozostaje nam tylko wybrać najlepszą ofertę.
Jak to zrobić? O tym więcej piszemy tutaj.
Kolonie i obozy skrojone na miarę naszej pociechy
Na wybór idealnego wakacyjnego wypoczynku składa się kilka czynników. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka, jego możliwości, rzetelność organizatora oraz możliwości finansowe.
Kolonie i obozy mogą być największą przygodą naszego dziecka. Pod warunkiem, że odpowiednio wybierzemy ofertę. Propozycji na rynku są tysiące, a wśród nich wyjazdy do najpiękniejszych zakątków w Polsce, jak i zagranicą. Jeśli podejmiemy trafną decyzję nasza pociecha nie tylko będzie zadowolona, ale też będzie chciała wrócić w to samo miejsce za rok lub spędzić kolejne wakacje z poznanymi rówieśnikami i kadrą.
Warto brać pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim możliwości i zainteresowania młodego człowieka. Nie ma większego znaczenia, jakie my mamy pasje lub marzenia. Program powinien być skrojony na miarę naszego potomstwa. Trzeba też przy tym pamiętać także o jego możliwościach. Jeżeli dziecko ma np. problemy z sercem nie oczekujemy, że będzie świetnie się bawić podczas sportowego obozu. Można też ewentualnie porozmawiać z organizatorem czy uda się dopasować program do indywidualnych potrzeb.
Kolonie i obozy to też szansa na nową pasję
Wakacje to również dobra okazja, aby namówić młodego człowieka do oderwania się od rutyny i spróbowania czegoś zupełnie nowego. Jeżeli np. na co dzień spędza godziny z nosem w książkach, można zaprezentować mu kolonie z bogatym programem zwiedzania. Jeśli jest miłośnikiem survivalu, pokażmy jak ciekawe mogą być obozy artystyczne. Jest szansa, że odkryje w sobie duszę malarza albo śpiewaka. Pamiętajmy, że jednak nic na siłę, a decydujący głos powinno mieć dziecko.
Trzeba też brać pod uwagę jego wiek i zastanowić się, czy w przypadku malucha wielogodzinna podróż nie będzie zbyt uciążliwa, podobnie jak duża odległość od rodziców. Być może będzie potrzebować odwiedzin, co w przypadku wyjazdu zagranicznego może być trudne do zrealizowania. Mimo naszych najszczerszych chęci ostatecznie może się okazać, że nasza pociecha znacznie lepiej bawiłaby się, spędzając czas na pobliskich Mazurach.
Przezorność uchroni nas przed niepotrzebnymi nerwami
Przed wykupieniem oferty, należy też dokładnie sprawdzić organizatora, czy np. należy do prestiżowych zrzeszeń jak Polska Izba Turystyki, czy ma pozwolenie na działalność i odpowiednią koncesję, jaką opinią cieszy się wśród klientów, którzy już korzystali z jego usług. Więcej na ten temat piszemy tutaj.
Nie bez znaczenia pozostają też kwestie finansowe. Kolonie i obozy są dostępne w bardzo wielu wydaniach, a od liczby atrakcji czy rodzaju zakwaterowania zależy również ich cena. Wypoczynek w odpowiednim standardzie oznacza adekwatny wydatek. Kilkunastodniowe kolonie z pełnym wyżywieniem, dowozem i zakwaterowaniem w ośrodku nie zamkną się w mniejszej kwocie niż 1000 zł. Nieco tańsze mogą być obozy pod namiotami. Można też dowiedzieć się, czy firma, w której pracujemy nie przyznaje specjalnego bonusu na wakacje najmłodszych członków rodziny.
Warto wybrać mądrze, aby kolonie i obozy zaprocentowały wyłącznie radosnymi przeżyciami i miłymi wspomnieniami. Zadowolone dziecko chętniej wyjedzie znów za rok i być może zdecyduje się na bardziej rozbudowany program. Zobacz propozycje także tutaj
Kolonie i obozy z fabułą: rozwój dzieci przez zabawę
Uczestnicy wcielając się w role swoich ulubionych postaci, nie tylko ciekawie spędzają czas, ale też uczą się pracy w grupie i rozwijają swoją wrażliwość. To także świetna odskocznia od gier komputerowych.
W ofercie renomowanych firm turystycznych coraz częściej można znaleźć kolonie i obozy oparte na bazie różnych fabuł. Dzieci wcielają się w role znanych, fikcyjnych postaci, np. „Harry'ego Pottera”, a starsi z książek, których bohaterem jest Percy Jackson. Biorą udział w zajęciach i grach, dzięki którym przenoszą się do zupełnie innego świata.
Czemu służą takie programy? Oczywiście jednym z głównych celów jest zapewnienie uczestnikom świetnej zabawy i zapełnienie im czasu w sposób, który przy okazji pomaga rozwinąć ich wyobraźnię i kreatywność. Uczy też współpracy w grupie i pozwala zaprezentować ich talenty.
W innej roli, czyli lekcja zaradności i empatii
Nie można jednak zapomnieć również o innych ważnych powodach. Doświadczeni psychologowie zwracają uwagę, że taka forma odpoczynku doskonale odpowiada na potrzeby rozwojowe dzieci. Dotyczy to szczególnie tych w wieku 7-10 lat, które dzięki aktywnemu udziałowi w zabawie, dowiadują się więcej o otaczającym je świecie oraz o rządzących nim zasadach. Pozwala to także kształcić ich wrażliwość społeczną i emocjonalną. Jako fikcyjni bohaterowie zostają zderzeni w sytuacjami, jakich często dotąd nie mieli okazji doświadczyć. Dzięki temu rozwijają swoją empatię, dowiadują się, ile korzyści przynosi współdziałanie z rówieśnikami, czy jak razem przeciwstawiać się negatywnym zjawiskom.
Dowiadują się też, jak odnajdować się w nowych, nieznanych im wcześniej warunkach, jak prawidłowo i bez szkody dla innych rozładowywać wewnętrzne napięcie. Ćwiczą też samodyscyplinę.
Wybitny pedagog Aleksander Kamiński zauważył, że maluchy chętnie włączają się we wszystkie zajęcia, kiedy na ich czas przyjmują rolę kogoś innego. Mogą w ten sposób zdystansować się od ewentualnych przeszkód i problemów, jakie zdarzają się podczas aktywności, nie brać ich bezpośrednio do siebie, tylko spojrzeć na nie z innej perspektywy i poszukać twórczego i innowacyjnego rozwiązania.
Kolonie i obozy z fabułą zamiast komputera
Należy pamiętać, że w dzisiejszych czasach młodzi ludzie od najmłodszych lat są każdego dnia nareżani na tysiące bodźców. Dość szybko się nudzą i zmieniają obiekt zainteresowania. Znaczna, o ile nie większość, część ich życia rozgrywa się w świecie wirtualnym. Jednymi z najpopularniejszych rozrywek są gry komputerowe oraz media społecznościowe. Rodzicom niełatwo jest konkurować z tą kolorową rzeczywistością i zmusić pociechy od oderwania się od monitora czy smartfona.
Kolonie i obozy z fabułą są doskonałą alternatywą i zachętą do spędzenia czasu w inny, ale równie atrakcyjny sposób. Najbardziej lubiane wśród uczestników są gry RPG (role-playing game). Na czym to polega? Wszystko odbywa się w komfortowej, kameralnej atmosferze i w przyjaznym pomieszczeniu. Grupa dzieci zasiada przy stołach, na których rozłożone są plansze, książki, kości i wszystkie gadżety niezbędne do świetnej zabawy. Każdy ma przypisaną jedną rolę. Osoba prowadząca zajęcia, stawia przed uczestnikami kolejne wyzwania. Muszą na bieżąco reagować na konkretne wydarzenia, znajdować wyjście z trudnych sytuacji. Wymaga to od nich ciągłej czujności, szybkich reakcji, a przede wszystkim pomaga uruchomić wyobraźnię i przeżyć wiele wspaniałych przygód. Inną odmianą aktywności jest bardziej dosłowna forma, czyli LARP (live action role playing). Dzieci przebierają się dodatkowo w kostiumy i bawią się na świeżym powietrzu.
Rezerwując kolonie i obozy warto zastanowić się właśnie nad taką formą wypoczynku. Szczególnie że w ciągu roku sami mamy niewiele czasu, aby poświęcać go na podobne aktywności, które dzieci uwielbiają i z których wyciągają wiele ważnych wniosków.
Podobne cechy jak wakacje z fabułą rozwijają też pobyty wypełnione aktywnymi zajęciami. Jakie dają największe korzyści? O tym więcej piszemy tu.
Odstawiamy smartfon, czyli aktywne kolonie i obozy
Wakacje to świetny czas, żeby zaszczepić u dziecka zamiłowanie do aktywnej rekreacji. Biorąc udział w atrakcyjnych zajęciach, przekonują się, że również poza wirtualną rzeczywistością czekają ich niezapomniane chwile.
Kolonie i obozy to świetna okazja, by zachęcić dzieci do większej aktywności. Przez praktycznie cały rok spędzają czas biernie. Godzinami siedzą w szkolnych ławkach, czas po lekcjach spędzają na dodatkowych zajęciach. W domu ślęczą przed komputerem lub nad smartofem, grając i aktualizując co chwile informacje na portalach społecznościowych. Kilka godzin wychowania fizycznego czy wypad na basen lub mecz piłki nożnej to wciąż za mało, aby prawidłowo się rozwijały, były sprawne, nie miały wad postawy.
Całe szczęście wakacje to idealny okres, żeby nadrobić te zaległości. To też szansa, aby zaszczepić w młodych ludziach bakcyla do sportu. Być może po powrocie sami będą się domagać jeszcze więcej ruchu.
Radość i nauka przez wspólną zabawę
Rekreacja to także znakomity sposób na nawiązywanie relacji z rówieśnikami. Wspólne bieganie po boisku czy udział w zabawie grupowej potrafią skutkować nawiązaniem wyjątkowych relacji, które trwają zdecydowanie dłużej niż jeden sezon. Uczestnicy uczą się też pozytywnej rywalizacji oraz cennej sztuki, jaką jest godne przyjmowanie porażki. Dowiadują się też, że jedna przegrana to tylko chwilowe niepowodzenie, które dzięki uporowi można pokonać, a zwycięstwo nikogo nie czyni na zawsze najlepszym. Do tego potrzebna jest konsekwencja i trening.
Renomowane biura turystyczne proponują kolonie i obozy, które właśnie uczą takiej postawy, a jednocześnie gwarantują niesamowitą zabawę. Obecnie aktywny wypoczynek nie polega już na rzuceniu piłki na boisko i pozostawienie dzieci samym sobie. Uznane ośrodki dysponują bardzo rozbudowaną bazą zajęciową i oferują takie atrakcje, którym nie opraliby się również rodzice.
Na ściance i na quadzie, czyli kolonie i obozy pełne wrażeń
Dostępne są takie ciekawostki, jak eurobungee, czyli urządzenie do skoków w górę, kosmiczny żyroskop, supernowoczesne ścianki wspinaczkowe. Nie lada gratką jest przejażdżka quadami albo terenowymi pojazdami ranger, wyprawa na elektrycznych segwayach, udział w walkach sumo i gladiatorów. Można postrzelać z łuku czy wiatrówki, spróbować wspiąć się na wieżę ze skrzynek, wziąć udział w klasycznym paintballu lub jego wersji elektronicznej. Na miłośników gier czekają ich wersje XXL: mega jenga, mega twister. Na wyprawy wodne uczestnicy wyruszają kajakami, rowerami wodnymi, smoczymi łodziami.
Dzięki ogromnemu wyborowi zabawa trwa na okrągło i można przebierać w kolejnych aktywnościach tak długo, aż zabraknie sił. Kolonie i obozy organizowane przez profesjonalne firmy to także troska o bezpieczeństwo uczestników. Wszystkie zajęcia odbywają się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów i z wykorzystaniem atestowanego, markowego sprzętu produkowanego przez sprawdzone firmy. Dziecko w każdej chwili może zrezygnować z danej zabawy, jeśli tylko poczuje, że jest zmęczone lub że przekracza to jego możliwości. Więcej o dostępnych atrakcjach piszemy tu.
Aktywne wakacje to szansa na prawdziwy relaks i pozbycie się nadmiaru energii w najlepszy z możliwych sposobów. To także kształtowanie dobrych nawyków, które będą miały wpływ na przyszłą kondycję i zdrowie naszych pociech. W końcu stare przysłowie mówi: „Czym skorupka na młodość nasiąknie, tym na starość trąci”. I chociaż do tego momentu dzieci mają jeszcze mnóstwo czasu, warto im go zapełnić pożytecznie, kierując się troską o ich dobro.
Zobacz najnowsze Cool News w koloni.