Realizacja

Kolonie pod okiem wykwalifikowanej kadry

Kolonie i obozy pod okiem wykwalifikowanego opiekuna

Kierownicy wypoczynku, wychowawcy, instruktorzy, personel medyczny – nad bezpieczeństwem dzieci podczas letniego wypoczynku czuwa cały sztab profesjonalistów.

Rodzicom, którzy wysyłają swoje dzieci na kolonie i obozy, najbardziej zależy na tym, aby ich pociechy znalazły się pod najlepszą opieką. Nic dziwnego: w końcu to ich największe skarby. Renomowane biura podróży doskonale zdają sobie sprawę, że same atrakcje i bogate programy pobytowe nie wystarczą, aby mówić o udanym wypoczynku. Dlatego zatrudniają sztab profesjonalistów, którzy dbają o bezpieczeństwo i dobre humory uczestników.

W razie potrzeby służą wsparciem, pomagają dzieciom zarówno w codziennych czynnościach, jak i w zaadaptowaniu się w grupie rówieśników. Pilnują, czy podopieczni przyjmują niezbędne leki, właściwie się odżywiają, spokojnie zasypiają. Są do dyspozycji 24 godziny na dobę.

Kolonie i obozy a kwalifikacje kadry

Nie są to przypadkowi ludzie. Firmy nie zatrudniają ich według własnego uznania. Wszyscy, którzy starają się o stanowiska związane z opieką nad małoletnimi, muszą posiadać odpowiednie dokumenty świadczące o ich przygotowaniu i kwalifikacjach. Wymagania, jakie muszą spełnić, określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej. Żeby uzyskać uprawnienia, trzeba przejść specjalne kursy, zawierające m.in. elementy psychologii. Poza tym wielu wychowawców na co dzień pracuje w szkołach lub studiuje kierunki pedagogiczne. To także przewodnicy, trenerzy sportowi, instruktorzy harcerscy.

Jak przedstawia się struktura organizacyjna kadry? Kolonie i obozy są zarządzane przez kierownika. To najważniejsza osoba w hierarchii, która równocześnie ponosi największą odpowiedzialność. Tę funkcję może pełnić nauczyciel, czynny instruktor harcerski od stopnia podharcmistrza włącznie lub ktoś, posiadający co najmniej trzyletni staż pracy opiekuńczo-wychowawczej lub dydaktyczno-wychowawczej. Zadaniem tej osoby jest kierowanie placówką wypoczynku, opracowywanie planu pracy oraz rozkładu dnia oraz czuwanie nad ich prawidłowym przebiegiem, przydzielanie zadań poszczególnym pracownikom, a także sprawdzanie, jak się z nich wywiązują. Dba też o zdrowie dzieci i warunki bezpieczeństwa, pełni nadzór nad przestrzeganiem zasad racjonalnego żywienia.

Opiekunowie dostępni 24 godziny na dobę

Kolonie i obozy nie mogą się też odbyć bez wychowawców. Muszą mieć ukończone 18 lat, wykształcenie co najmniej średnie oraz ukończony kurs wychowawcy kolonijnego (lub inne, określone przepisami kwalifikacje). To oni najwięcej czasu spędzają z dziećmi i starają się zapewnić jak najbardziej przyjazną i komfortową atmosferę. Każdy opiekuje się kilkunastoosobową grupą, w której są uczestnicy w zbliżonym wieku. Dlatego nie należy się obawiać, że siedmiolatek znajdzie się w jednym gronie z piętnastolatkiem, z którym niewiele ma wspólnego. Wychowawcy organizują czas wolny, dbają o wygląd i higienę podopiecznych, w razie potrzeby kontaktują się z rodzicami, współpracują z personelem medycznym. Na dobrych koloniach główne atrkacje prowadzą instruktorzy, również profesjonalnie przygotowani.

Wybierając kolonie i obozy, warto zwracać uwagę na kwalifikacje osób, którym powierzamy dziecko. Od ich wiedzy i umiejętności zależy to, jak będzie się bawiła nasza pociecha na wyjeździe wakacyjnym. A jak sprawdzić referencje organizatora? O tym więcej piszemy tutaj.

Dojazd na kolonie

Bezpiecznie i pod dobrą opieką, czyli dojazd na kolonie i obozy

Dla organizatorów zawsze najważniejszy jest komfort uczestników, niezależnie, czy dojazd odbywa się autobusem, pociągiem czy korzystając z obu tych środków transportu. Przez całą podróż pozostają pod profesjonalną opieką. To dla dzieci również pierwsza okazja, aby poznać rówieśników.

Kolonie i obozy to czas beztroskiej zabawy w gronie przyjaciół. Zanim jednak uczestnicy będą mogli w pełni cieszy się tymi niezapomnianymi chwilami, najpierw muszą dotrzeć na miejsce. Dlatego renomowane firmy dbają nie tylko o atrakcje i bogaty program, ale również o bezpieczny dojazd do danego ośrodka czy hotelu.

Pozornie wydaje się, że najbardziej oczywistym środkiem komunikacji jest autokar lub pociąg. Jednak tak jest wyłącznie w przypadku niedalekich podróży i zależy od możliwości logistycznych oraz tego, jak dobrze skomunikowana jest konkretna miejscowość.

Najkrótszą drogą prosto do celu

Najczęściej na turnusach wypoczywają dzieci z całej Polski, np. dwoje z Krakowa, dziesięcioro ze Szczecina, pięcioro z Warszawy, troje z Poznania, sześcioro z Torunia i siedmioro z Białegostoku itd. Załóżmy, że wszyscy wybierają się na kolonie na Mazury.

Niemożliwe jest, aby dotarli dokładnie o tej samej porze. Najistotniejsza jest maksymalna optymalizacja czasu dojazdu i dobór dla każdej grupy najkorzystniejszego środku transportu. Dzięki temu uczestnicy podróżują w komfortowych warunkach i korzystając z najbardziej dogodnej trasy.

Wyobraźmy sobie, że zamiast tego do każdego z punktów na trasie miałby zajechać autokar po indywidualnego uczestnika. Zajęłoby to co najmniej kilkanaście godzin i wymagało wielu objazdów. Na dodatek młodzi ludzie wsiadający na początku byliby unieruchomieni przez bardzo długi okres i zmuszeni siedzieć praktycznie bez ruchu. W podobnych okolicznościach trudno mówić o wygodzie. Żaden z rodziców nie chciałby narażać swoich pociech na równie wątpliwe przyjemności.

Podróż na kolonie i obozy: wygoda w dobrym towarzystwie

W takich sytuacjach znacznie lepiej zdaje egzamin tzw. przejazd antenowy, w ramach którego część trasy na kolonie i obozy pokonywana jest autokarem, a część pociągiem. To sensowniejsze rozwiązanie, nawet gdy wymaga przesiadek. Dlaczego?

Odpowiedzi jest kilka. Przede wszystkim skraca się czas podróży, a uczestnicy mogą korzystać z przerw, przespacerować się, rozprostować kości, nie czują się tak zmęczeni. Poza tym to świetny sposób na integrację. Dzieci mają szansę porozmawiać ze sobą już w czasie dojazdu, przekonać się, czyje towarzystwo najbardziej im odpowiada, z kim świetnie im się rozmawia od pierwszej chwili. Nie są skazane na jedną osobę, ponieważ na danym odcinku mogą siedzieć z jedną koleżanką, a na następnym już z zupełnie inną.

To świetny moment, żeby wzajemnie się ze sobą oswoić, przełamać nieśmiałość, zaadaptować w nowym środowisku. Jest to szczególnie ważne w przypadku maluchów, dla których to pierwszy samodzielny wyjazd na kolonie i obozy. W każdej chwili można też skorzystać z toalety, nie czekając na postój.

Pod czujnym okiem konwojenta

Podróż na kolonie i obozy nie powinna spędzać rodzicom snu z powiek. O komfort i bezpieczeństwo ich skarbów dbają bowiem profesjonalni konwojenci zatrudniani przez biura podróży. Przed wyjazdem powinniśmy otrzymać ich bezpośrednie numery telefonów, abyśmy w razie pytań lub informacji o utrudnieniach w drodze, mogli się z nimi bez problemu skontaktować. Nierzadko te osoby pełnią także rolę wychowawców. Mają ogromne doświadczenie w pracy z dziećmi i doskonale znają trasę, ponieważ najczęściej pokonują ją dość regularnie.

Jak widać odpowiednio zaplanowany dojazd na kolonie i obozy może nie tylko skrócić czas dojazdu, ale też być początkiem świetnej zabawy. A jak odpowiednio spakować pociechę na wakacyjny wypoczynek, tak aby niczego nie brakowało jej po drodze, ani na miejscu? O tym więcej piszemy tutaj.

W zdrowym ciele zdrowy duch

W zdrowym ciele zdrowy duch, czyli aktywne kolonie i obozy

Aktywne zajęcia wpływają pozytywnie nie tylko na kondycję uczestników. Pomagają również w integracji z rówieśnikami i kształtują charakter. Przede wszystkim jednak dostarczają ogromnej dawki pozytywnych emocji.

Kolonie i obozy to doskonała okazja, aby w formie zabawy trochę popracować nad sprawnością fizyczną młodzieży. Renomowane biura turystyczne biorą to pod uwagę, przygotowując swoje oferty. Odpowiednio zorganizowane zajęcia wpływają bowiem nie tylko na sprawność uczestników, ale także podnoszą ich aktywność, poprawiają samoocenę i sprzyjają integracji grup koleżeńskich. Optymalny program to taki zawierający możliwie największą ilość zajęć ruchowych, które powinny być jedną z podstawowych form spędzania czasu.

Obok klasycznych zawodów, gier i zabaw ruchowych, takich jak olimpiady sportowe, kąpiele czy sportowe aktywności zespołowe, np. piłka nożna, siatkowa, kolonie i obozy zapewniają atrakcyjne i bezpieczne zajęcia aktywne, często unikalne.

Walki sumo i gladiatorów: kolonie i obozy w emocjonującym wydaniu

Zależnie od wybranego pakietu, dzieci mogą m.in. wyszaleć się podczas paintballu, poznać jego technikę i najskuteczniejszą taktykę, wcielić się w najlepszych zawodników piłkarskiej reprezentacji i pod czujnym okiem trenera doskonalić metodę strzelania karnych, spróbować sił w wyprawach kajakowych czy na eurobungee.

Dodatkowo w trakcie porannych zapraw i różnych warsztatów kształtują dyscyplinę oraz ogólną sprawność fizyczną. Sprzyjają temu również walki sumo, czyli japońskie zapasy w specjalnych strojach, przeprowadzone z lekkim przymrużeniem oka oraz potyczki gladiatorów, którzy zmagają się z użyciem gumowych lanc.

Zajęcia strzeleckie (oprócz omówionego paintballu, może to być strzelanie z łuku lub wiatrówki) doskonalą celność, dokładność oraz cierpliwość. Często, szczególnie w propozycjach kierowanych do dziewcząt, spotykane są różne warsztaty taneczne.

Sport dla zdrowia i doskonałego humoru

Każdy uczestnik może wybrać tę formę aktywności, która najbardziej mu odpowiada i zostać w niej prawdziwym mistrzem. Takie częste treningi mają nieocenione efekty: wprowadzają dobry nastrój, podnoszą stan zdrowotny, wzmacniają ogólny rozwój uczestnika, rozwijają sprawność fizyczną i wspomagają prawidłowy rozwój.

Dobrze wpływają też na charakter. Uaktywniają się cechy, które potem procentują w codziennych czynnościach i pomagają, m.in. w nauce. To cierpliwość, determinacja, konsekwencja, regularność. Budują też świadomość, że sukcesy nie pojawiają się same z siebie. Aby je osiągać konieczna jest ciężka praca i maksymalne zaangażowanie.

Gry i zabawy pozwalają dzieciom odkryć swoje często nieuświadomione dotąd talenty i nowe pasje, wykazać się nietypowymi umiejętnościami, spróbować czegoś zupełnie nowego. Kolonie i obozy w sportowym wydaniu procentują doskonałą formą fizyczną i intelektualną przez cały rok!

Podczas zajęć wykorzystywany jest nowoczesny i atestowany sprzęt. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwa profesjonalna kadra. Jeśli chcecie Państwo poznać aktywności, które cieszą się największym powodzeniem wśród młodych ludzi, więcej przeczytacie tutaj.

Technika na koloniach

Quady i żyroskop, czyli kolonie i obozy pełne atrakcji

Leżenie na plaży czy spacerowanie to za mało, żeby dzieci wspominały wakacyjny wyjazd jako największą przygodę życia. Dlatego z myślą o młodych ludziach w ofertach pojawiają się wciąż nowe atrakcje. O przejażdżce quadem lub szaleństwach na żyroskopie nie da się łatwo zapomnieć…

Dobre biura turystyczne doskonale zdają sobie sprawę, że każdego sezonu kolonie i obozy muszą być uzupełniane o nowe aktywności, które wzbudzą zainteresowanie uczestników. Świat wokół bardzo szybko się zmienia. To, co jeszcze dwa lata temu wydawało się hitem, dziś odchodzi w zapomnienie. Dzieci mają mnóstwo energii, którą trzeba mądrze spożytkować. Leżenie na plaży czy spacerowanie po lasach to za mało, aby nie miały czasy na nudę.

Dlatego wypoczynek jest coraz bardziej zróżnicowany i pełen atrakcji, które pozwalają się świetnie się bawić. Odpowiednio dobrane pozwalają także lepiej zintegrować się z rówieśnikami. Tradycyjne formy spędzania czasu na rekreacji jak np. pływanie kajakami czy gry zespołowe oczywiście nigdy nie wychodzą z mody. Warto jednak uzupełnić je propozycjami, które wprawią uczestników w zachwyt i sprawią, że jeszcze długo wyjazd będzie im się kojarzyć z największą przygodą życia.

Kolonie i obozy z eurobungee oraz kosmicznym treningiem

Co cieszy się największą popularnością wśród uczestników? Niewątpliwie w czołówce plasują się przejażdżki quadami. To czterokołowe pojazdy otwarte (bez kabiny) przeznaczone do rekreacyjnej jazdy poza drogami utwardzonymi, najczęściej po specjalnych torach lub w terenie. Mnóstwo emocji zapewniają też segwaye - dwukołowe, jednoosobowe pojazdy elektryczne kontrolowane przez system odpowiedzialny za utrzymanie równowagi. Kieruje się nimi przez przeniesienie ciężaru ciała w wybraną stronę.

Śmiałkowie mogą skorzystać z symulatora treningu pilotów statków kosmicznych. Młody człowiek siedzący w fotelu lotniczym zostaje zapięty w pasy oraz metalową bramkę uchylną blokowaną mechanicznie, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo zajęć. Może sprawdzić, jak zareagowałby na stan przeciążenia lub nieważkości podczas startu do nieziemskiej podróży.

Eurobungee to trampolina z systemem rusztowań i przymocowanymi do nich pasami biodrowymi pozwalającymi na bezpieczne skakanie i wykonywanie akrobacji powietrznych na znacznych wysokościach.

Profesjonalni instruktorzy na straży bezpieczeństwa

To tylko kilka z licznych atrakcji zapewnianych przez organizatorów turystyki małym gościom. Rodzice w żadnym wypadku nie muszą się obawiać, że kolonie i obozy zakończą się jakimiś obrażeniami. Wszystkie zajęcia odbywają się pod czujnym okiem profesjonalnych instruktorów, którzy zawsze na początku opowiadają o zasadach bezpieczeństwa i pilnują, aby młodzi ludzie się do nich stosowali. W zabawie wykorzystywany jest wyłącznie sprawdzony, posiadający odpowiednie atesty sprzęt. Jest nowoczesny, na bieżąco kontrolowany i konserwowany. Dzięki temu, że wybór jest tak duży, że dziecko na specjalnie przygotowanym terenie może spróbować różnych form aktywności i ustalić, jakie sprawiają mu największą przyjemność i przygodę, z którymi chciałby kontynuować.

Warto zauważyć, że wypoczynek połączony z podobnymi atrakcjami pozwala pobawić się w niebanalny sposób, poznać tajemnice nowoczesnej techniki, odkryć właściwy kierunek zainteresowań bez potrzeby kupowania drogich urządzeń.

Czasem chociaż kolonie i obozy obejmują określone aktywności, istnieje też możliwość dokupienia dodatkowych, które szczególnie podobają się młodym ludziom. Nie ma zatem powodów do strachu: szaleństwa z takim zapleczem owocują wyłącznie pozytywnymi emocjami.